Domy szkieletowe – szybka i tania budowa

Wiele rodzin marzy o małym domku, otoczonym zielenią i położonym w cichej i spokojnej dzielnicy, w którym mogliby zamieszkać z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Te marzenia niekiedy są niezwykle trudne do zrealizowania, a wpływa na to wysoki koszt wybudowania domu z wykorzystaniem tradycyjnej technologii murowanej, powszechnie spotykanej w naszym kraju. Taka budowa jest również niezwykle długotrwała i dlatego warto poszukiwać alternatywnych rozwiązań, takich jak budowa domów szkieletowych.

Tego typu konstrukcje można spotkać praktycznie na całym obszarze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, a na naszym kontynencie stanowią podstawę budownictwa jednorodzinnego w krajach skandynawskich, gdzie sprawdzają się nawet w najcięższych warunkach pogodowych. Ta technologia budowy to obecnie najszybszy sposób wprowadzenia się do własnego domu, a wszelkie prace, począwszy od fundamentów, aż po kompletne wykończenie wnętrza można zakończyć praktycznie w ciągu kilku miesięcy. Zbudowanie domu szkieletowego jest stosunkowo łatwe i sprowadza się do postawienia odpowiedniej konstrukcji z belek drewnianych, najczęściej sosnowych lub świerkowych, oczywiście zabezpieczonych specjalnymi impregnatami przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Taki szkielet wypełnia się wysokiej jakości materiałem izolacyjnym, najczęściej wełną mineralną, dostępną we wszystkich sklepach i marketach budowlanych. Izolację i sam szkielet pokrywa się również warstwą specjalnej folii, która dodatkowo chroni wełnę i drewno przed wilgocią. Nie należy stosować w tym celu zwykłej folii, co niestety robi wiele osób, lepiej sprawdzi się folia paroizolacyjna uniemożliwiająca rozwój grzybów i pleśni. Podobnie jak konstrukcję ścian, wykonuje się również dach, który od góry obija się płytami usztywniającymi, a na jego dolnej części, po zaizolowaniu układa się płyty gipsowo-kartonowe. Można również użyć w tym celu desek lub pozostawić widoczny i efektownie wyglądający układ belek, polakierowany dla podkreślenia naturalnych słojów drewna. Z zewnątrz dom także obija się deskami lub łatwym do utrzymania w czystości sidingiem.

Może się wydawać, że budowa domu szkieletowego to stosunkowo proste zadanie, z którym jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Niestety, dom w technologii drewnianej wymaga szczególnej staranności w wykonaniu wszystkich elementów i nie można sobie pozwolić na najmniejsze nawet błędy mogące naruszać bezpieczeństwo całej konstrukcji. Dlatego lepiej zdać się na pomoc profesjonalistów, których z pewnością znajdziemy w firmie specjalizującej się w stawianiu tego typu budynków.

Czytaj więcej: http://www.pzmlyn.com.pl/z-bali/

Dodaj komentarz