Rozdzielnice elektryczne – rodzaje i zastosowanie

Instalacja elektryczna każdego budynku, użytkowego czy mieszkalnego, składa się z różnych elementów. Niekiedy są one tak liczne, że muszą pracować pod kontrolą skomplikowanego urządzenia, jakim z pewnością jest rozdzielnica elektryczna. Nazywa się ją potocznie tablicą rozdzielczą i można ją spotkać praktycznie wszędzie tam, gdzie jest sieć elektryczna niskiego napięcia. Ma ona zazwyczaj postać metalowej, zamykanej skrzynki różnych rozmiarów, a w jej wnętrzu znajdziemy szereg elementów odpowiedzialnych za prawidłowe zaopatrywanie w prąd poszczególnych pomieszczeń, które można podzielić w zależności od funkcji, jaką spełniają. Są to przede wszystkim bezpieczniki i wyłączniki instalacyjne, zabezpieczające sieć przed przepięciami czy przeciążeniami oraz wszelkiego rodzaju przełączniki i styczniki sterujące jej pracą. Równie istotne są też liczniki energii, pokazujące użytkownikom faktyczne zużycie prądu (http://www.elbig.com.pl/pages/rozdzielnice-elektryczne.php).

Głównym zadaniem, jakie pełni w budynku rozdzielnica elektryczna, jest kontrolowanie pracy poszczególnych obwodów i ich ewentualne szybkie wyłączenie w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek awarii instalacji elektrycznej. Dodatkowo można je również odłączyć ręcznie, praktycznie w każdej chwili np. na czas prac remontowych. Dzielimy je na kilka podstawowych typów, różniących się od siebie konstrukcją oraz parametrami pracy. Pierwszy i chyba najbardziej znany rodzaj to rozdzielnica elektryczna tablicowa, która jest przeznaczona do obsługi instalacji o stosunkowo niewielkim natężeniu prądu, maksymalnie do 150 amperów. Montuje się je najczęściej w budynkach mieszkalnych. Kolejne równie często spotykane typy, to rozdzielnice skrzynkowe oraz szafowe, dzielone na jedno i wieloprzedziałowe, obsługujące odpowiednio prądy o natężeniach od kilkuset aż do kilku tysięcy amperów. Można je również podzielić ze względu na miejsca, w jakich są montowane i wyróżniamy tu modele wnętrzowe i napowietrzne, umieszczane na zewnątrz budynków i odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, przede wszystkim wilgoci oraz gwałtownych zmian temperatur.

Sposoby wykonania złącz kablowych

Budując dom czy budynek użytkowy należy pamiętać o starannym doborze rozdzielnicy do rodzaju i wielkości przewidywanej sieci elektrycznej oraz o zamontowaniu jej w odpowiednim, łatwo dostępnym miejscu. Kiedy dojdzie do awarii, takiej jak pożar czy porażenie prądem, trzeba mieć możliwość szybkiego odłączenia zasilania, dlatego najlepiej umieścić stosowną skrzynkę np. w pobliżu wejścia do domu, ale na takiej wysokości, aby nie mogły do niej dostać się dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *