Fascynujący świat operacji plastycznych

Możliwość jaką dają operacje plastyczne, czyli szybka i trwała zmiana wizerunku fascynuje człowieka od setek, a nawet tysięcy lat. Odkąd pierwszy człowiek spojrzał w swe odbicie i zaczął oceniać się po wyglądzie, temat piękna, urody, atrakcyjności pozostaje interesujący dla większości z nas. Co można zmienić za pomocą operacji plastycznych? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Młodość i uroda – odwieczne marzenia człowieka

Tematem przewodnim większości baśni i mitów do wieków jest piękno, młodość i bogactwo. Bohaterowie podań zabijali smoki, odgadywali zagadki, mordowali z zimną krwią lub poświęcali duszę, by posiąść upragnione bogactwo i spełnić marzenia o wiecznej młodości lub ogromnej piękności.

Pragnienia zmian na lepsze miały swoje odzwierciedlenia zarówno w baśniach, jak i w realnym życiu.

Pierwsze próby operacji plastycznych

Najwcześniejsze doniesienia o dokonanych operacjach plastycznych miały miejsce ponad dwa tysiące lat temu, na terenach obecnych Indii. Były to próby rekonstrukcji nosów i uszu nieszczęśnikom, którym je obcięto w wyniku kar cielesnych.

Oprócz tego każda wojna, pojedynek czy ciężka choroba niosąca za sobą zniekształcenia i obrażenia zewnętrzne, pociągały adeptów medycyny możliwością i chęcią naprawy ciała człowieka.

Warto wspomnieć, że pierwsze próby operacji plastycznych obarczone były dla pacjentów ogromnym bólem, gdyż skuteczne znieczulenie wynaleziono dopiero w latach trzydziestych dziewiętnastego wieku. Do tej pory pacjenci znieczulani byli za pomocą alkoholu, marihuany lub opium. Możemy sobie tylko wyobrazić jakim poświęceniem było kiedyś poddanie się zabiegowi chirurgicznemu…

Po 1830 roku rozwój medycyny, a zwłaszcza chirurgii przyspieszył. Operacje przestały być traumatycznym doznaniem. Ból został pokonany. Droga do zmian za pomocą chirurgii plastycznej, stanął otworem.

Rodzaje operacji plastycznych

Medycyna plastyczna zajmuje się rekonstrukcją i zmianą chirurgiczną części ciała człowieka utraconych lub zniekształconych w wyniku chorób, wypadków lub wad wrodzonych. Mogą to być ponadto zabiegi przywracające utracony wygląd w wyniku oparzeń lub odmrożeń, ale również cały szereg czynności mających za zadanie cofnięcie zmian powstałych w wyniku starzenia lub np. przywrócenie wyglądu osób otyłych lub po ciąży, po więcej informacji zapraszamy na http://klinikagrzesiak.pl

Kto wykonuje sobie operacje plastyczne?

Już nie tylko świat filmu, muzyki czy instagramowych celebrytów poprawia urodę za pomocą skalpela. Robią to zwykli ludzie! Dostępność operacji plastycznych jest powszechna, wiedza na temat procedur coraz większa, a przystępność cenowa i możliwość zaciągnięcia wygodnego kredytu na wykonanie korekty – coraz częstsza.

Kto robi sobie operacje?

Przede wszystkim kobiety, choć z roku na rok coraz więcej mężczyzn decyduje się na korektę urody. Panie w każdym wieku poprawiają sobie wygląd i wielkość piersi. To najczęściej wykonywany zabieg na świecie. Następne w kolejności są nosy oraz liposukcja tłuszczu.

Odsysanie zbędnej tkanki tłuszczowej to zabieg cieszący się popularnością zarówno kobiet, jak i panów. Można go wykonać w połączeniu z plastyką brzucha, co przynosi kompleksowe efekty. Liposukcja spełnia swe obietnice praktycznie od razu po zabiegu, a dodatkowym plusem jest fakt, że większość osób, które poddały się odsysaniu tłuszczu, nie powraca do starych nawyków żywieniowych i zdrowotnych, by nie zaprzepaścić zmian.

Panie, które przeszły ciążę i odchowały dzieci, decydują się na komplet zabiegów przywracających ciału wygląd sprzed ciąży. Należą do nich: liposukcja, plastyka powłok brzusznych (poprawienie wyglądu blizny po cięciu cesarskim), podniesienie i wypełnienie piersi. Czynności te noszą wspólną nazwę: mommy makeover.

Panowie decydują się na ginekomastię, czyli zabieg usunięcia przerośniętych piersi. Nieleczona ginekomastia może prowadzić do niezwykle groźnego u mężczyzn, raka piersi.

Osoby w tak zwanym średnim wieku wykonują zabiegi usunięcia zmarszczek za pomocą wypełniaczy lub liftingu. Kompleksowym zabiegiem do liftingu jest korekta powiek, by „otworzyć” oko, przywrócić mu dawny kształt oraz poprawić spektrum widzenia.

Przeciwwskazania

Do zabiegów plastycznych mogą przystąpić osoby w dobrym, ogólnym stanie zdrowia. Cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby nowotworowe i nerek mogą stanowić istotne przeciwwskazania. Do ostatecznej operacji kwalifikuje pacjenta lekarz po rozmowie kwalifikacyjnej i po wykonaniu kompletu badań.

Nieudane operacje – jak uniknąć?

Prasa brukowa i serwisy plotkarskie pełne są zdjęć i opisów sławnych osób, które wykonały sobie korektę urody z negatywnym skutkiem.

Przypomina to nawet czasami pastwienie się nad tragediami tych osobistości. Jak zrobić sobie operację plastyczną z pozytywnym efektem? Jak poprawić urodę, a nie ją zniszczyć?

Porady są dwie:

  • doświadczony, renomowany i znakomicie wykształcony chirurg
  • umiar

Wybierając lekarza należy mieć na względzie jego ścieżkę kariery, uzyskane wykształcenie, przebyte staże, sympozja, szkolenia i ilość wykonanych zabiegów. Na wszelkie pytania odnośnie przeszłości zawodowej powinniśmy dostać odpowiedzi w recepcji kliniki lub dowiedzieć się ze strony internetowej lekarza. Cierpliwy, kompetentny, doświadczony lekarz, który starannie wysłucha naszych oczekiwań oraz przedstawi uczciwie możliwości i ewentualne konsekwencje (razem z możliwymi skutkami ubocznymi) powinien być najlepszym rozwiązaniem jeśli chcemy uniknąć efektów nieudanych operacji plastycznych.

Natomiast umiar w wykonywaniu ilości i zakresu operacji plastycznych jest niezmiernie ważny, gdyż zbyt dużo zmian i za duże odejście od naturalności może zaburzyć urodę skazując nas na wygląd przerysowany i sztuczny.

Ile kosztują operacje?

Operacje plastyczne nie są tanie. Na cenę bowiem składa się wykształcenie lekarza mierzone często w dziesięcioleciach, sława chirurga, wynajem sali operacyjnej, zatrudnienie zespołu wspomagającego, maszyny medyczne, przyrządy, ubezpieczenie i pooperacyjne.

Na szczęście w obecnych czasach, koszt zabiegów plastycznych można wygodnie rozłożyć na raty, co przypomina zakup wycieczki zagranicznej na kredyt lub nowej sofy. Informacje o możliwych opcjach finansowania dostępne są w renomowanych klinikach.