Wybieramy – rynny tytanowo cynkowe czy rynny plastikowe?

Budując dom musimy pomyśleć również o systemie odwadniającym, który zamontowany zostanie na dachu budynku. Do wyboru mamy różne materiały, każde dostępne rozwiązanie ma swoje wady oraz zalety. Poniżej omówiono dwa najpopularniejsze materiały, z których wykonane są rynny.

Rynny z tworzywa sztucznego

Materiał ten jest tani oraz dość powszechny, decydując się na rynny plastikowe musimy liczyć się z tym, że po pewnym czasie mogą się odbarwiać, ciemne rynny blakną a jasne ciemnieją. Na tym materiale zabrudzenia są bardzo widoczne. Trzeba przyznać, że tworzywo, z którego wykonane są rynny plastikowe jest wysokoudarowe. Oznacza to, że rynny są bardzo odporne na zadrapania oraz uszkodzenia mechaniczne. Dodatkową zaletą jest gładkość powierzchni, rynny te cechują się niską chropowatością, co w porównaniu z innymi materiałami jest dużym plusem. Zanieczyszczenia, które trafiają do rynny nie osadzają się w niej. Kolejnym plusem tego rozwiązanie jest stosunkowo prosty montaż. Do instalacji rynien plastikowych na dachach używa się zazwyczaj specjalnych haków, które mocowane są do deski okapowej dachu.

Należy zachować odpowiednią odległość między hakami. Dużym minusem rynien z PCV jest to, że pod wpływem wysokiej temperatury rozszerzają się. Pigmenty, które dodawane są do tworzywa sztucznego mogą być niskiej jakości, z tego powodu nasze rynny będą się bardzo szybko odbarwiać.

Rynny z domieszką metali szlachetnych

Jeszcze do niedawna do wykonywania systemów odwadniających stosowany był sam cynk, jednak jest to materiał bardzo podatny na korozję. Podczas utleniania dochodzi do sporych strat materiałów. W tym momencie do cynku dodaje się domieszki tytanu, metal ten ogranicza korozję. Żywotność takiego połączenia może wynieść nawet sto lat! To bardzo dobry wynik, producenci rynien z tworzyw sztucznych szacują trwałość swoich produktów na około 50 lat. Z doświadczenia jednak wiemy, że po 30 latach rynny plastikowe zaczynają zmniejszać walory estetyczne budynku. Rynny tytanowo cynkowe są ciężkie, z tego właśnie powodu montaż jest znacznie utrudniony, nie wszystkie firmy budowlane podejmują się wyzwania i potrafią montować system odwadniający. Warto zaznaczyć, że rynny wykonane z metali są dużo droższe, ale prezentują się bardzo estetycznie. Są też odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzieje się tak, ponieważ połączenie tytanu z cynkiem powoduje wytwarzanie się patyny na powierzchni metali. Patyna tworzy się bardzo szybko, dlatego stop jest od początku chroniony przed wysoką temperaturą, opadami atmosferycznymi oraz zanieczyszczeniami. Rynny wykonane z metali cechują się wyższą porowatością, dlatego mogą wymagać częstszego czyszczenia.

Może być to kłopotliwe, zwłaszcza kiedy zamontowane są na wysokim budynku. Warto też pamiętać, że rynien wykonanych z cynku oraz z tytanu nie wolno montować na dachach pokrytych miedzią, ponieważ dochodzi do reakcji między tymi metalami. Trudno znaleźć firmę, która podejmie się montażu systemu odwadniającego. Z racji tego montaż może być kosztowną inwestycją. Nie wybierzemy też koloru rynny, ponieważ wszystkie są w kolorze stalowym.